► RECENZE: Patchwork Doodle

Patchwork Doodle je jednoduchá abstraktní zakreslovací hra založená na principu patchworku – tedy sešívání malých kousků látek tak, aby tvořily geometrické obrazce.

Abstraktní logická hra Patchwork Doodle je počinem známého autora “tetrisoidních” deskových her Uwe Rosenberga. Na trh hru v roce 2019 přinesl vydavatel deskových her LookOut Games. Na českém trhu je hra k dostání např. v Tlama games – deskovky k sežrání. Hra je v nabídce s anglickými pravidly, jinak je jazykově nezávislá. Česká pravidla jsou pak ke stažení na webu www.zatrolene-hry.cz.

Komu je hra Patchwork Doodle určena?

Hra Patchwork Doodle je určena pro 1-6 hráčů od 8 let. Příprava hry nezabere více než 5 minut a herní doba nepřesáhne 20 minut. Nespornou výhodou hry Patchwork Doodle je fakt, že je možné hru hrát s přáteli na dálku prostřednictvím messengeru nebo jiné platformy, kdy stačí, aby aspoň jeden hráč hru vlastnil.

Co hra Patchwork Doodle obsahuje?

Krabice pro hru Patchwork Doodle je poměrně kompaktní a člověk ji tak snadno sbalí i na cesty. Už z obalu je patrné, že patchworkový vzor ve hře hraje prim. Hra obsahuje blok s oboustrannými listy, sadu 6 malých pastelek, 10 startovacích karet, 30 karet záplat, kostku a figurku. Pastelky obsažené v krabičce nejsou kvalitativně nic moc, proto doporučujeme připravit si ke hře vlastní, které kreslí lépe.

Jak se hra Patchwork Doodle hraje?

Cílem hry je vytvořit co nejkompaktnější deku ze záplat, které k sobě ne vždy pasují. Každý hráč v úvodu hry dostane jednu startovací kartu, která obsahuje 7dílnou záplatu, kterou si musí okamžitě zakreslit na libovolné místo na své dece. Karty záplat se zamíchají a položí se doprostřed hrací plochy. Následně se 8 karet otočí lícem nahoru do kruhu kolem balíčku karet záplat. Figurku umístěte mezi dvě náhodné sousedící karty. Kostku si připravte poblíž.

V průběhu hry hráči zakreslují jednotlivé záplaty na svou deku – tedy na plochu 9×9 políček tak, aby vytvořili co největší čtverec. Hra se hraje na tři kola a kromě standardních karet záplat má každý hráč k dispozici zvláštní akce – může si vybrat některou ze sousedních záplat, zakreslit jen 1 políčko nebo záplatu rozstřihnout a použít jen její část. Každou z těchto akcí může použít jen jednou. Nezaplněná pole se na konci hry odečítají. Vítězem se stává hráč s nejvyšším počtem dosažených bodů. U sólové hry se za úspěch považuje skóre převyšující 100 bodů.

Naše dojmy

Mám-li být zcela upřímná, tak pro mě hra byla docela zklamáním. Hry Uweho Rosenberga miluju, o tom žádná, ale jelikož jsem nejdřív objevila zakreslovací hru Kartografové, kde každá barva a druh dílku k zakreslení má svůj význam a je zvlášť bodovaný, přijde mi, že hře Patchwork Doodle něco chybí. Tím ji rozhodně nezatracuji – je to moc příjemný relax s pastelkami a hru považuji za skvělý start pro děti, než se s nimi pustíte do náročnějších zakreslovacích her. U této hry je opravdu velká škoda, že barva záplat má jen a pouze umělecký efekt, ale jinak hru zvládnete i s jednou tužkou. Malovat vzory můžete jen pro vlastní potěšení – pro bodování ve hře nemají význam. Pro mě je to opravdu odpočinková rychlá hra, kde příprava nezabere tolik času a člověk u hry může trošku vypnout. Hru vytahuji spíše jako sólovku nebo když hrajeme s neteří na dálku. Pokud byste hru chtěli vyzkoušet, najdete ji také v našem katalogu her.

Jestli nás ještě nesledujete, sledovat nás můžete na facebooku nebo instagramu, kam přidáváme fotky i spoustu zajímavých tipů.


Napsat komentář