► Kde hledat pravidla her?

Taky se Vám občas stane, že se pravidla her prostě někam schovají (určitě s Vámi taky bydlí Někdo a Samo-se-to 😀 )? Nebo koupíte hru z druhé ruky a ejhle, pravidla nikde... Nebo najdete nějaký poklad u rodičů, babičky a dědy nebo na chalupě, ale pravidla nejsou a vy si nemůžete vzpomenout, jak se hra hrála? A to jste ji třeba jako malí hráli furt. Nebo jste si pořídili cizojazyčnou verzi a nejste si jisti, jestli jste pravidla pochopili dobře? Důvodů, proč hledáme pravidla je spousta, ale víte, kde hledat?

Hledejte u distributorů a prodejců her

Tak kde tedy pravidla her hledat? Většina českých distributorů na nás naštěstí myslí a pravidla svých her mají dostupná na svých webových stránkách. Čeští distributoři a vydavatelé her Albi a MindOK mají pravidla obvykle ke stažení v popisku jednotlivých her. Nejjednodušší je tedy jít na jejich stránky a pomocí jejich vyhledávače najít konkrétní hru. Stejný princip zveřejňování pravidel má i Tlamagames - deskovky k sežrání nebo Ravensburger. Ti navíc obvykle přidávají k hrám i odkazy na videa, pokud už recenze či videonávody existují. Pokud si poradíte se slovenštinou, na stránkách slovenského prodejce iHrysko.sk najdete u mnoha her z jejich nabídky slovenské překlady her - třeba právě těch, které jsou nabízeny v angličtině nebo němčině.

Oproti tomu například český výrobce hraček a deskoherní vydavatel Dino má vytvořenou přímo stránku Návody her, na které najdete abecedně seřazené veškeré hry z jejich distribuce. A to i starší kousky z dob dávno minulých.

Často pomohou i deskoherní weby

V neposlední řadě je potřeba zmínit také jeden z největších tuzemských deskoherních serverů www.zatrolene-hry.cz. Zde najdete u jednotlivých her pravidla her, videa i obsáhlé diskuse k hrám. Velkou výhodou zatrolenek je především fakt, že kromě odkazů na oficiální pravidla lokalizovaných her zde najdete celou řadu neoficiálních pravidel her, které jsou vydávány v angličtině, němčině či jiných jazycích. Pokud nemáte problém s hrami a pravidly v angličtině, největší zásobárnou her i jejich pravidel je bezesporu největší deskoherní web Board Game Geek.

Sociální sítě jsou obvykle sázka na jistotu

My se v našem katalogu her snažíme přidávat odkazy na česká pravidla, pokud jsou k dispozici. Tam, kde víme, že někdo povolanější natočil videonávod, najdete tam i odkaz na videa z YouTube. Přece jenom mnohdy je lepší si poslechnout vysvětlení zkušenějších, než celá pravidla studovat sami.

Pokud všechny tyto kanály selžou, pak jednoznačně doporučuji poptat se na sociálních sítích v deskoherních skupinách, které jsou plné skvělých a podobně naladěných lidí, kteří - pokud hru sami mají - obvykle ochotně pravidla vyfotí či naskenují a pošlou, případně s pravidly a nejasnostmi v nich poradí.

A kde nejraději hledáte pravidla Vy? Napište nám do komentářů další tipy, kde pravidla oblíbených i méně známých deskových her hledat.


Jestli nás ještě nesledujete, sledovat nás můžete na facebooku nebo instagramu, kam přidáváme fotky i spoustu zajímavých tipů.

Napsat komentář