► RECENZE: Gejsze (Hanamikoji)

Dnes Vám přináším recenzi na zajímavou karetní hru pro dva hráče Gejsze (Hanamikoji).

Komu je hra určena?

Původní hra Hanamikoji z autorského pera japonského tvůrce deskových her Koty Nakayamy byla vydána v roce 2013. V češtině prozatím hra nebyla lokalizována, nicméně ji lze sehnat v polské verzi Gejsze z vydavatelství Nasza Księgarnia, které hru vydalo v roce 2017. Hra je určena pro 2 hráče od 10 let, hrací doba je dle vydavatele kolem 15-20 minut. Hra zaujme krásnou grafikou a jednoduchými pravidly.

Cílem hry je získat přízeň alespoň 4 gejš nebo přízeň tolika gejš, aby součet hodnot na kartách gejš byl 11 nebo více. Hráči si získávají přízeň gejš tím, že jim dávají vhodné dárky. Každá gejša očekává jiné dárky. Gejša s deštníkem ocení deštníky, gejša s vějířem ráda přijme nový vějíř atd. Přízeň gejši si získá ten hráč, který jí dá více dárkových předmětů.

Co hra Gejsze obsahuje?

Gejsze (Hanamikoji) je karetní hra, jak již bylo zmíněno v úvodu, a je uložena v kompaktní krabičce s motivem japonských gejš. Uvnitř kromě pravidel najdete 7 karet gejš, 21 karet darů, 7 žetonů náklonnosti a 8 oboustranných žetonů akcí – 4 ve žluté a 4 v modré barvě pro každého ze dvou hráčů. Přípravy hry není nikterak náročná. Doprostřed herní plochy rozložíte 7 karet gejš a na každou z nich položíte žeton náklonnosti. Každý hráč si vezme 4 žetony akcí ve zvolené barvě. Zamíchejte balíček karet darů a jednu kartu odložte do krabice, aniž byste se na ni podívali. Následně každý hráč dostane 6 karet. Zbývající karty tvoří dobírací balíček.

 

Jak se hra Gejsze (Hanamikoji) hraje?

Doprostřed herní plochy rozložíte 7 karet gejš a na každou z nich položíte žeton náklonnosti. Karty by měly být v řadě mezi oběma hráči tak, aby každý měl dostatek místa na své straně na vykládání karet darů k jednotlivým gejšám. Žetony náklonnosti umístěte doprostřed jednotlivých karet gejš. Každý hráč si vezme 4 žetony akcí ve zvolené barvě. Zamíchejte balíček karet darů a jednu kartu odložte do krabice, aniž byste se na ni podívali. Následně každý hráč dostane 6 karet. Zbývající karty tvoří dobírací balíček.

Jedná se o poměrně svižnou karetní hru. Podle autora obvykle trvá 1-3 kola. Pokud jsou hráči vyrovnaní, co do zkušeností i herního myšlení, může se stát, že se hra protáhne do více kol. Na začátku každého tahu si hráč dobere jednu kartu z dobíracího balíčku. V každém kole má hráč k dispozici 4 žetony akcí, které musí použít. Jedná se o tyto akce:

  • Tajemství – jednu z karet darů schováte lícem dolů a doložíte ji až na konci kola.
  • Odstranění – dvě z karet darů odložíte na stůl před sebe lícem dolů, tyto karty a dary nejsou v tomto kole použity.
  • Kompromis – hráč ze své ruky otočí tři karty lícem nahoru, protihráč si jednu z nich vybere a oba hráči si získané karty položí k jednotlivým gejšám.
  • Dvojitý dárek – hráč ze své ruky otočí dvě dvojice karet darů (celkem 4 karty) lícem nahoru, protihráč si jednu dvojici vybere a oba hráči si získané karty položí k jednotlivým gejšám.

Na konci každého kola dojde k vyhodnocení, kdo získal přízeň gejš – ten, kdo jí dal více darů, získává její přízeň a posune žeton náklonnosti na svou stranu – žetony stále zůstávají na kartách gejš.

Naše dojmy

Já miluju hry, které mají jednoduchá pravidla, ale zároveň nutí člověka přemýšlet. Je to příjemná dvojkovka výplňovka, když třeba nemáte moc času na velkou hru. V závislosti na protihráči může pěkně potrápit, navíc se hůř plánuje strategie, když nevíte, jaké karty si protihráč vybere, přesto myslím, že se u nás na stole hra neobjevila naposled. Pokud je pro vás zajímavé téma gejš, tak grafika ani herní draftovací mechanismus vás nezklamou. Hru najdete také v našem katalogu.

Jestli nás ještě nesledujete, sledovat nás můžete na facebooku nebo instagramu, kam přidáváme fotky i spoustu zajímavých tipů.

Napsat komentář