► RECENZE: Mistrovské vitráže Sagrada

Další z her, která v mé sbírce našla své zasloužené místo, je Sagrada. Mám od mala ráda abstraktní hry typu tetris nebo blokus, proto Sagrada až magicky přitahovala moji pozornost. Jednak proto, že je naprosto famózně graficky zpracovaná a průhledné barevné kostky jí vážně dodávají šmrnc. A taky proto, že autoři Sagrady mysleli na sólo hráče a již přímo pravidla upravují variantu hry pro jednoho hráče...

Sagrada - kostky

Sagrada je abstraktní rodinná hra pro 1-4 hráče od 8 let. Autory této skvostné abstraktky jsou Adrian Adamescu a Daryl Andrews. Na český trh ji v roce 2018 přineslo vydavatelství moderních společenských her pro děti i dospělé MindOK. Pravidla hry jsou poměrně jednoduchá a hra obvykle nezabere více než 30 minut.

Ve hře Sagrada se hráči stávají sklenářskými mistry a jejich úkolem je vytvořit nejkrásnější barevnou vitráž kostela Sagrada Família. Tyto vitráže jsou tvořeny okenními sklíčky, která představují průhledné barevné kostky. Hodnoty kostek pak představují odstíny skel - čím vyšší hodnota kostky, tím tmavší odstín představuje. Každé kolo si budete vybírat kostky z nabídky a pokládat je do svého okenního rámu. V každém okenním rámu je připravena karta vzorů, které musíte dodržet. Zároveň nesmějí mít dvě sousedící kostky stejnou barvu, ani stejnou hodnotu. 

Sagrada - náhled složené vitráže

Karty vzorů jsou představeny ve 4 úrovních obtížnosti. Kromě těchto základních podmínek musíte plnit osobní či společné úkoly, za které získáváte body - a rozhodně ne zanedbatelné. Osobní úkoly jsou představeny barvou kostek - čím vyšší je součet hodnot kostek zadané barvy, tím vyšší počet bodů získáváte. Kartu s osobním úkolem odhalujete spoluhráčům až na konci hry před bodováním. Karty společných úkolů jsou vyloženy v průběhu celé hry tak, aby na ně všichni hráči dobře viděli - např. různobarevné řady, různorodé sloupce (s kostkami různých číselných hodnot), odstíny skel apod.

Sagrada - náhled karet osobních úkolů
Sagrada - náhled karet společných úkolů

Podle obtížnosti vzoru hráč dostává žetony řemeslníků. Těmi může kdykoliv během hry zaplatit a využít tak efekt některé karty nářadí. Karty nářadí stejně jako karty společných úkoly se vždy po třech vyloží na stůl tak, aby je hráči viděli. Zbylé žetony řemeslníků, které hráče během hry nepoužije se započtou jako body navíc v závěrečném hodnocení.

Sagrada - náhled karet nářadí

Já osobně jsem si Sagradu opravdu oblíbila. Je nejen krásná, ale svou jednoduchostí pravidel prostě člověka nadchne. Navíc jsou vitráže pokaždé jiné a ty barevné kostky jsou prostě famózní nápad. Častěji hru hrajeme ve více hráčích - přece jenom deskovky jsou spíše společenská záležitost. V naší rodině baví téměř všechny kromě babičky, u které jsem právě čekala, že se jí bude líbit, protože vždy měla ráda hlavolamy. Nejčastěji hru hrajeme s dědou, i když jemu občas musíme pomáhat vložit kostky - pro jeho velké ruce jsou kostky opravdu malé. Nicméně často ji vytahujeme i s neteřemi, k mému překvapení zaujala i devítiletého synovce. "Kostky" s námi rád hraje i můj čtyřletý syn, on tedy zatím moc pravidel nedodržuje - pouze to, aby mu barva nebo číslo odpovídalo kartě vzoru. I když to ještě neumí, když chce hrát s námi, obvykle vydrží takto asistovat celou hru a neodbíhá.

Co se týče sólo módu hry Sagrada, tak ten je vcelku obtížný - člověk musí mít nahráno několik her, aby se mu podařilo zvítězit. Cílem sólové hry je mít vyšší počet vítězných bodů než je cílové skóre, které je určené součtem hodnot všech kostek na počítadle kol. Ovšem tím, že na počítadlo kol se obvykle dávají dvě kostky (místo jedné kostky ve hře více hráčů), je tento součet poměrně vysoký, obzvlášť, pokud vám padají vysoká čísla... Já zatím mezi ty šťastlivce, kteří sólo hru vyhráli, nepatřím, ale mám odzkoušeno jen pár her... A rozhodně je to výzva... 🙂

Pokud si Sagradu chcete vyzkoušet, v našem katalogu ji najdete zde. Najdete tam také 2 videonávody.

Napsat komentář