Dnes vám přináším recenzi na zakreslovací hru Te-trix. Te-trix je chytrá kombinační hra, u které dosáhnout vysokého počtu bodů není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát.
Krátké představení a komu je hra určena?
Te-trix je variantou původní hry Mosaix (2009) z autorské dílny Christoffa Tische. Te-trix přineslo nakladatelství Moses v roce 2018 a k dostání je třeba na německém Amazonu, kde se cena aktuálně pohybuje (leden 2022) kolem 10 eur.
Hra je určena pro 1-4 hráče od 8 let. Herní doba nepřesáhne 20 minut. Jedná se o tzv. roll & write hru (hoď kostkou a zakresli). Cílem hry je zakreslovat symboly hozené na kostkách tak, aby hráčům přinesly co nejvíce bodů.
Co hra obsahuje?
Hra Te-trix obsahuje blok se zakreslovacími archy ve 4, respektive v 5 barvách. Pro hru více hráčů používáme barevné listy v červené, žluté, bílé a modré barvě. Pro sólovou variantu hry Te-trix je určena tmavě šedá strana archů. Dále krabička obsahuje 4 kostky se třemi druhy symbolů – kolečkem, čtverečkem a křížkem. Hra je uložena v kompaktní krabičce z pevného kartonu, která se vejde i do kabelky nebo batůžku na výlet. Při hraní na cestách navíc krabička skvěle poslouží na házení kostek, aby se nerozkutálely všude možně.
Jedinou nevýhodou je, že hra neobsahuje tužky nebo pastelky. V krabičce však na krátké pastelky či tužky (cca velikost tužky nejmenovaného prodejce nábytku) trošku místa najdete a můžete si tam tak doplnit vlastní. Pokud vás hra opravdu začne bavit, tak si můžete jednotlivé listy zalaminovat, pořídit k nim smazatelné fixy a hrát opakovaně. V tomto případě je jedinou nevýhodou, že fixy se do krabičky opravu nevlezou – nebo aspoň já takové krátké zatím nepotkala.
Příprava hry nezabere více než minutu – stačí hráčům rozdat zakreslovací archy, tužky, připravíte kostky a můžete hned začít hrát. Pravidla taky obvykle zvládnete vysvětlit v pár větách.
Jak se hra Te-trix hraje?
Každý z hráčů si vezme zakreslovací arch v jiné barvě. Na každém z archů je jinak umístěn jeden symbol do začátku. Hru zahajuje nejstarší hráč, který hodí všemi čtyřmi kostkami a uspořádá je do jednoho z možných tvarů – tvar T, L, J, I, Z, S nebo do čtverce. Zvolený tvar s přesně rozmístěnými symboly pak všichni hráči zakreslí do své mřížky na herním archu.
Při zakreslování musíte dodržet tvar i pořadí symbolů. Zvolený tvar však můžete otočit o 90°, 180° nebo 270°. Zvolený tvar se symboly můžete zakreslit na libovolné místo své mřížky, přičemž se nemusí dotýkat již dříve zakreslených symbolů. Při zakreslování mohou jednotlivé symboly zvoleného tvaru „vyčnívat“ přes okraj hrací plochy. Symboly, které přečnívají z hrací plochy, zkrátka nezakreslíte. V každém kole však musíte zakreslit alespoň jeden symbol ze zadaného tvaru. Každé pole smí obsahovat jen jeden symbol. Hráči nesmí zakreslovat symboly do již „obsazených“ polí.
Hra končí, jakmile některý hráče nemá možnost zakreslit zvolený tvar do svého bloku – v ideálním případě, jakmile je zaplněná celá herní plocha. Volná pole mohou vzniknout, pokud zůstanou izolovaná prázdná místa uprostřed hrací plochy.
Na bodování doporučujeme použít pro větší přehlednost barevné pastelky. Každý z hráčů si na svém herním listu barevně vyšrafuje nebo ohraničí oblasti se stejnými 5 a více symboly. Za oblast se považuje plocha symbolů, které spolu vodorovně nebo svisle sousedí. Počítá se i předtištěný symbol. Za oblasti s méně než 5 symboly ani za prázdná pole body hráč bohužel nezíská. U každého symbolu násobíte počet oblastí celkovým počtem symbolů v těchto oblastech. Výsledek pak získáte součtem bodů za všechny tři symboly. Hráč s nejvyšším počtem bodů ve hře Te-trix vítězí.
Naše dojmy
Pro mě je Te-trix ideální kombinací mých oblíbených tetrisoidních i zakreslovacích her. Má jednoduchá pravidla, nicméně nakombinovat si tvary a symboly do mřížky tak, abyste v závěru hry získali opravdu hodně bodů, není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Navíc, tím, že má hra i sólo variantu, může si člověk trénovat mozkové závity i bez spoluhráčů – třeba u kávy při čekání na děti v kroužku apod. Další výhodou je, že při bodování s dětmi nenásilnou formou potrénujete malou násobilku. Házení kostkami samozřejmě do hry vnáší velký kus náhody, stejně tak obvykle nevidíme do hlavy soupeřům a tak nám někdy tvary se symboly sestaví tak, jak se nám vůbec nehodí… Ale o to větší kombinační schopnosti pak člověk musí prokázat, aby získal co nejvíce bodů a dosáhl výhry.
Za nás je hra příjemná výplňovka, u které se pobaví i dospělí u vína nebo se dá hrát třeba přes videohovor s kamarády. A to i v případě, že oni sami hru nemají – mřížku si snadno nakreslí na papír rukou a k házení kostek může držitel kostek použít třeba házecí věž a spoluhráč mu pak jen řekne, jak kostky poskládat do zvoleného tvaru. Hru najdete již brzy také v našem katalogu.
Jestli nás ještě nesledujete, sledovat nás můžete na facebooku nebo instagramu, kam přidáváme fotky i spoustu zajímavých tipů.